Sedmi tjedan trudnoće donosi uzbudljive promjene. Beba sad ima veličinu borovnice i razvija važne organe. Maternica se udvostručila u odnosu na veličinu prije trudnoće.
Mučnine su česte u ovom razdoblju, ali postoje načini da ih ublažite. Ovo je važan tjedan za razvoj vašeg djeteta i pripremu vašeg tijela za nadolazeće mjesece. Saznajte više o fascinantnim promjenama koje se događaju u 7. tjednu trudnoće.
Razvoj bebe u 7. tjednu trudnoće
U 7. tjednu trudnoće beba doživljava značajan napredak. Njena veličina je sad između 4 i 10 milimetara, otprilike kao borovnica. Težina bebe je oko 1 gram.
Mozak bebe se ubrzano razvija. Obje polutke mozga su već formirane i počinju se povezivati. Ovo je ključno za buduće kognitivne funkcije.
Udovi bebe počinju dobivati prepoznatljiv oblik. Ruke i noge se produžuju, a na njihovim krajevima formiraju se male izbočine koje će postati šake i stopala. Zasad više nalikuju veslima nego prstićima.
Probavni sustav bebe je u punom razvoju. Crijeva se formiraju, a počinje se razvijati i gušterača. Ovi organi bit će ključni za probavu hrane nakon rođenja.
Srce bebe već kuca svojim ritmom. Ono se sad dijeli na četiri komore, iako još nije potpuno formirano. Krvožilni sustav se također razvija kako bi mogao opskrbljivati bebu hranjivim tvarima.
U ovom tjednu formira se i pupčana vrpca. Ona će biti životna linija bebe, omogućujući joj da prima hranu i kisik od majke tijekom cijele trudnoće.
Lice bebe počinje poprimati ljudske crte. Oči su velike i tamne, a nos i uši se počinju formirati. Usta se također razvijaju, iako su još uvijek samo mala pukotina.
Promjene u tijelu majke
U sedmom tjednu trudnoće tijelo buduće majke prolazi kroz značajne promjene. Maternica se brzo povećava, što može uzrokovati blage grčeve u donjem dijelu trbuha. Ovi grčevi su normalni i ne treba ih se bojati.
Mnoge trudnice počinju osjećati mučninu i povraćanje, poznato kao “jutarnja mučnina“. Unatoč imenu, ovi simptomi mogu se javiti u bilo koje doba dana. Umor je također čest u ovom razdoblju, pa je važno odmarati se kad god je to moguće.
Hormonalne promjene mogu uzrokovati osjetljivost i povećanje grudi. Neke žene primjećuju tamniju areolu oko bradavica. Česte su i promjene raspoloženja zbog hormona.
Moguće je blago krvarenje ili spotting, posebno nakon spolnog odnosa, jer je vrat maternice osjetljiviji. Ako krvarenje postane obilnije, treba se javiti liječniku.
Trudnice mogu osjetiti češću potrebu za mokrenjem zbog pritiska rastuće maternice na mjehur. Važno je ostati hidriran unatoč ovom neugodnom simptomu.
Neke žene primjećuju promjene u probavi, poput zatvora ili nadutosti. Zdrava prehrana bogata vlaknima može pomoći u ublažavanju ovih problema.
Iako su ove promjene normalne, svaka trudnica je jedinstvena. Važno je pratiti svoje tijelo i razgovarati s liječnikom o svim zabrinutostima.
Simptomi i osjećaji
U sedmom tjednu trudnoće žena može doživjeti niz simptoma. Mučnina i povraćanje postaju izraženiji. Ovi simptomi, poznati kao “jutarnja mučnina”, mogu se javljati u bilo koje doba dana. Umor je još jedan čest simptom. Trudnica se može osjećati iscrpljeno i imati potrebu za više odmora.
Često mokrenje postaje uobičajeno. Maternica raste i pritišće mokraćni mjehur, uzrokujući učestalu potrebu za odlaskom na toalet. Mnoge žene primjećuju i promjene u grudima. One mogu postati osjetljivije, nabreknute i teže.
Promjene raspoloženja su normalne u ovom razdoblju. Hormoni mogu uzrokovati nagle promjene emocija, od sreće do razdražljivosti. Neke žene osjećaju vrtoglavicu ili blagu glavobolju. Važno je piti dovoljno vode i redovito jesti male obroke.
Pojačan osjet mirisa može izazvati mučninu kod nekih trudnica. Određeni mirisi mogu postati odbojni. Neke žene primjećuju i promjene u apetitu. Mogu razviti želju za određenom hranom ili averziju prema namirnicama koje su prije voljele.
Iako ovi simptomi mogu biti neugodni, oni su normalni znakovi zdrave trudnoće. Važno je da trudnica brine o sebi, odmara se kad osjeti umor i jede zdravu, uravnoteženu prehranu. Ako simptomi postanu prejaki ili zabrinjavajući, preporučuje se razgovor s liječnikom.
Preporuke za zdravlje i dobrobit
U sedmom tjednu trudnoće važno je brinuti o zdravlju buduće mame i bebe. Redoviti pregledi kod ginekologa ključni su za praćenje napretka trudnoće. Preporučuje se posjet liječniku svaka četiri tjedna.
Pravilna prehrana igra veliku ulogu u ovom razdoblju. Buduće mame trebaju jesti raznovrsno voće i povrće, cjelovite žitarice, mliječne proizvode i proteine. Folna kiselina je posebno važna za razvoj živčanog sustava bebe.
Umjerena tjelesna aktivnost korisna je za održavanje kondicije i ublažavanje simptoma trudnoće. Lagane šetnje ili plivanje dobri su izbori. Ipak, treba izbjegavati naporne vježbe i kontaktne sportove.
Dovoljno odmora i sna ključno je za oporavak tijela. Trudnice se često osjećaju umorno, pa je važno slušati svoje tijelo i odmarati kada je potrebno. Stres može negativno utjecati na trudnoću, stoga se preporučuju tehnike opuštanja poput joge ili meditacije.
Izbjegavanje štetnih tvari je od iznimne važnosti. Trudnice ne bi trebale konzumirati alkohol, pušiti ili biti izložene duhanskom dimu. Također je važno izbjegavati sirovu ili nedovoljno termički obrađenu hranu zbog rizika od bakterijskih infekcija.
Hidracija je ključna za zdravlje trudnice i bebe. Preporučuje se unos 8-10 čaša vode dnevno. To pomaže u prevenciji dehidracije i smanjenju jutarnjih mučnina.
“””
Što vas čeka u idućem tjednu?
U osmom tjednu trudnoće beba nastavlja svoj brzi razvoj. Raste do veličine maline, otprilike 1,6 cm. Formiraju se osnovne crte lica, a ručice i nožice postaju vidljivije.
Mnoge trudnice u ovom razdoblju osjećaju pojačan umor i mučninu. To je normalno i često se pripisuje hormonalnim promjenama. Važno je odmarati se kad god je moguće i jesti male, česte obroke.
Možda ćete primijetiti da vam se grudi povećavaju i postaju osjetljivije. To je znak da se tijelo priprema za dojenje. Nošenje udobnog grudnjaka može pomoći.
Vrijeme je za prvi pregled kod ginekologa ako ga još niste obavili. Liječnik će vjerojatno napraviti ultrazvuk kako bi potvrdio trajanje trudnoće i provjerio otkucaje srca bebe.
Nastavite uzimati folnu kiselinu i druge prenatalne vitamine koje vam je preporučio liječnik. Zdravo se hranite i izbjegavajte alkohol i pušenje. Blaga tjelovježba poput šetnje može biti korisna, ali se posavjetujte s liječnikom prije započinjanja novog programa vježbanja.