Bebe u trbuhu često znaju biti male nevaljalice. Ponekad se skrivaju i ne miču, što može zabrinuti mame. No, postoje načini kako potaknuti bebu da se pomakne.
Jednostavne metode poput jedenja slatkog, pijenja hladne vode ili nježnog masiranja trbuha mogu potaknuti bebino kretanje. Ovi mali trikovi mogu umiriti mame i pomoći im da osjete svoje mališane. Svaka beba ima svoj ritam, ali malo poticaja može biti zabavno za oboje.
Pokušaj nešto popiti
Pijenje hladnog i slatkog napitka može potaknuti bebu da se pomakne u trbuhu. Sok ili čak gazirano piće često izazivaju reakciju kod bebe. Hladno i slatko djeluje stimulirajuće na malenog stanara u majčinoj utrobi.
Ipak, trudnice bi trebale biti oprezne s količinom i vrstom napitaka koje konzumiraju. Previše slatkih sokova nije preporučljivo tijekom trudnoće. Posebno je važno izbjegavati gazirana pića ako trudnica ima gestacijski dijabetes.
Dobra alternativa može biti ohlađeni voćni čaj ili voda s kriškama limuna. Ti napici su osvježavajući, a neće pretjerano podići razinu šećera u krvi. Važno je da trudnica ostane hidrirana, pa je pijenje vode kroz dan svakako dobra navika.
Čaša hladnog mlijeka također može potaknuti bebu na pokret. Mlijeko sadrži kalcij koji je važan za razvoj bebe, pa ima dvostruku korist. Trudnica može isprobati različite napitke i vidjeti koji najbolje djeluje na njezinu bebu.
Gricni nešto
Kad beba u trbuhu postane mirna, ponekad je dovoljno samo nešto gricnuti da se ponovno pokrene. Omiljena hrana trudnica često su slatkiši, a šećer brzo podiže energiju i bebi. Nekoliko kockica čokolade ili komadić voćne torte mogu potaknuti bebu na pokret.
Neki stručnjaci preporučuju i hladne namirnice. Sladoled ili ledeni sok mogu iznenaditi bebu i potaknuti je da se pomakne. No, treba biti umjeren s količinom slatkog. Previše šećera nije dobro ni za mamu ni za bebu.
Osim slatkog, i neki drugi okusi mogu djelovati. Kiselo voće poput limuna ili naranče ponekad probudi bebu. Čaša hladne vode s limunom osvježit će mamu, a možda i potaknuti bebu na aktivnost. Važno je slušati svoje tijelo i jesti uravnoteženo. Maleni zalogaji kroz dan održavat će mamu sitom, a bebu budnom i aktivnom.
Legnite na bok
Ležanje na boku je učinkovit način za poticanje bebinih pokreta u trbuhu. Ova jednostavna tehnika može pomoći trudnicama da osjete svoje mališane. Kad legnete na bok, beba često reagira promjenom položaja ili pokretima.
Savjet je sljedeći: Pronađite udobno mjesto i polako se spustite na lijevi bok. Stavite jastuk između nogu za dodatnu udobnost. Možete i podmetnuti manji jastuk pod trbuh za podršku. Ostanite u tom položaju 15-20 minuta.
Mnoge trudnice primjećuju da beba postaje aktivnija kad leže na boku. To je zato što se tako smanjuje pritisak na velike krvne žile. Bolja cirkulacija znači više kisika i hranjivih tvari za bebu, što je može potaknuti na pokrete.
Ova metoda je sigurna i prirodna. Ne zahtijeva nikakvu posebnu opremu ili vještine. Možete je isprobati u bilo koje doba dana, ali mnoge žene kažu da je najbolje prije spavanja. Tada su bebe često najaktivnije.
Prošetajte
Šetnja je jednostavan, ali učinkovit način da potaknete bebu na kretanje u trbuhu. Lagano kretanje može probuditi nerođeno dijete i potaknuti ga na aktivnost. Trudnice mogu odabrati kratku šetnju oko kvarta ili malo dužu šetnju u prirodi.
Ritam koraka i blago njihanje tijela često potiču bebu da se pomakne. Mnoge mame primjećuju da beba postaje aktivnija tijekom ili neposredno nakon šetnje. To je zbog promjene položaja tijela i blagog pritiska na maternicu.
Šetnja također pomaže trudnicama da se opuste i smanje stres. Manje stresa znači bolju cirkulaciju, što može potaknuti bebine pokrete. Svjež zrak i promjena okoline dodatno mogu razbuditi bebu.
Važno je da trudnice ne pretjeruju s aktivnošću. Lagana do umjerena šetnja je dovoljna. Preporučuje se nositi udobnu obuću i odjeću te izbjegavati prevelike vrućine. Također je dobro ponijeti vodu za rehidraciju.
Pokušajte razgovarati s bebom
Razgovor s bebom u trbuhu može biti uzbudljiv način povezivanja s vašim nerođenim djetetom. Mnoge trudnice osjećaju da ova jednostavna aktivnost pomaže u stvaranju posebne veze prije rođenja.
Kada razgovarate s bebom, pokušajte koristiti nježan i umirujući ton glasa. Možete pričati o svojem danu, pjevati uspavanke ili čitati priče. Bebe mogu prepoznati glasove svojih roditelja već u maternici, pa je ovo odličan način da se vaše dijete upozna s vašim glasom.
Neki stručnjaci vjeruju da redoviti razgovori s bebom mogu potaknuti njezin razvoj. Iako ovo nije znanstveno dokazano, sigurno neće naštetiti. Važno je da se osjećate ugodno i prirodno dok razgovarate s bebom. Ako vam je u početku neugodno, ne brinite – s vremenom će postati lakše.
Pokušajte uključiti i partnera u ove razgovore. To može biti lijep način da se oboje povežete s bebom. Zapamtite, nije važno što govorite, već sam čin komunikacije. Vaša beba možda neće razumjeti riječi, ali će osjetiti vašu ljubav i pažnju.
Upaljena baterijska lampa
Upaljena baterijska lampa može biti zanimljiv način da se potakne bebu na pokrete u trbuhu. Trudnice često primjećuju da njihove bebe reagiraju na svjetlost, čak i kroz trbušnu stijenku. Ovaj fenomen može biti zabavan i uzbudljiv za buduće roditelje.
Kada trudnica upali baterijsku lampu i usmjeri je prema trbuhu, beba može reagirati pokretima ili promjenom položaja. To je zbog toga što bebine oči počinju reagirati na svjetlost već oko 16. tjedna trudnoće. Međutim, važno je ne pretjerivati s ovom aktivnošću kako se ne bi uznemirila beba.
Preporučuje se koristiti blagu svjetlost i ne držati je predugo usmjerenu na trbuh. Trudnica može nježno pomicati svjetlost po trbuhu i promatrati reagira li beba. Ova metoda može biti posebno korisna ako je trudnica zabrinuta jer nije osjetila pokrete bebe neko vrijeme.
Lagano pogurnuti bebu
Bebe u trbuhu često vole igru i interakciju. Ako majka osjeti da se beba smjestila uz trbušnu stijenku, može ju nježno pogurati rukom. Ovaj lagani pritisak često potakne bebu da uzvrati pokretom. To je sjajan način za ostvarivanje veze s nerođenim djetetom.
Mnoge trudnice kažu da beba reagira na dodir izvana. Neki položaji mogu olakšati ovu interakciju. Ležanje na boku s jastukom pod trbuhom omogućuje lakši pristup bebi. Tada se može nježno pogladiti trbuh i pričekati reakciju. Važno je ne pretjerivati s pritiskom – cilj je nježna stimulacija, ne uznemirivanje bebe.
Ova metoda posebno je zabavna za buduće očeve. Oni tako mogu osjetiti bebine pokrete i povezati se s djetetom prije rođenja. Mnogi parovi uživaju u ovim trenucima zajedničkog iščekivanja i otkrivanja osobnosti svoje buduće bebe. Svaka beba je jedinstvena i reagirat će na svoj način.