Deseti tjedan trudnoće donosi uzbudljive promjene za buduće mame. Beba je sada velika oko 3 cm i teži između 4 i 5 grama, što je otprilike veličina bobice grožđa.
Ovo je važno razdoblje razvoja jer se završava ključna faza formiranja organa. Tijelo trudnice također prolazi kroz promjene – neke žene osjećaju olakšanje od mučnina, dok druge primjećuju osjetljivost i povećanje grudi. Što sve čeka mame i bebe u ovom tjednu trudnoće?
Razvoj bebe
U 10. tjednu trudnoće beba doživljava značajne promjene. Njezino tijelo poprima prepoznatljiviji ljudski oblik, a ključni organi nastavljaju svoj razvoj.
Veličina bebe sada je oko 3 cm, što je otprilike veličina maline. Težina joj je između 4 i 5 grama, lagana poput perca. Glava bebe i dalje je velika u odnosu na tijelo, ali proporcije se polako usklađuju.
Unutarnji organi ubrzano se razvijaju. Srce je već formirano i kuca oko 180 otkucaja u minuti. Jetra počinje proizvoditi crvene krvne stanice. Bubrezi stvaraju urin koji se izlučuje u plodnu vodu.
Udovi bebe postaju duži i vidljiviji. Prsti na rukama i nogama su jasno odvojeni. Zglobovi se formiraju, omogućujući bebi da savija ruke i noge. Refleksi se također razvijaju – beba može stisnuti šaku i pomicati nožne prste.
Lice bebe poprima prepoznatljivije crte. Oči su formirane, ali ostaju zatvorene do 27. tjedna. Nosnice postaju vidljive, a gornja usna je potpuno formirana. Vanjsko uho počinje poprimati svoj oblik.
Mozak bebe nastavlja brzi rast i razvoj. Formiraju se nove moždane stanice i sinapse. Ovo je kritično razdoblje za razvoj živčanog sustava.
Promjene u tijelu majke
U 10. tjednu trudnoće majka doživljava brojne promjene. Njezino tijelo se prilagođava kako bi podržalo razvoj fetusa. Hormoni trudnoće, posebno beta-hCG, dosežu svoj vrhunac.
Mnoge žene i dalje osjećaju mučninu i povraćanje. Ovi simptomi obično počinju jenjavati krajem prvog tromjesečja. Umor je također čest, jer tijelo ulaže energiju u razvoj posteljice i fetusa.
Dojke postaju osjetljivije i veće. Kod nekih žena može se pojaviti i prvi kolostrum – hranjivo prvo mlijeko. Povećana količina krvi u tijelu može uzrokovati češće mokrenje.
Neke trudnice primjećuju blagi porast tjelesne težine. Normalno je dobiti 1-2 kg do ovog trenutka. Apetit se može povećati, a neke žene imaju specifične želje za određenom hranom.
Promjene raspoloženja su uobičajene zbog hormonalnih fluktuacija. Žena može osjećati sreću, uzbuđenje, ali i tjeskobu ili razdražljivost. Ovo je potpuno normalno u trudnoći.
Koža može postati osjetljivija, a neke žene primjećuju pojačanu pigmentaciju, posebno oko bradavica i na licu. Blagi grčevi u trbuhu mogu se pojaviti zbog rastezanja maternice.
Simptomi i osjećaji
Deseti tjedan trudnoće donosi brojne promjene za buduću majku. Mučnina koja je možda bila izražena u ranijim tjednima polako se smiruje. Mnoge žene osjećaju olakšanje jer im se vraća apetit i energija.
Hormoni i dalje igraju važnu ulogu. Trudnica može doživjeti nagle promjene raspoloženja – od euforije do razdražljivosti. To je sasvim normalno i ne treba se zabrinjavati.
Zatezajući bolovi u trbuhu također postaju rjeđi. Tijelo se polako prilagođava na trudnoću. Ipak, mnoge žene i dalje osjećaju umor i potrebu za više odmora.
Grudi postaju osjetljivije i veće. Neke trudnice primjećuju tamnjenje areola oko bradavica. To je prirodna priprema za dojenje.
Česti su i problemi s probavom. Zatvor može biti neugodan, ali se može ublažiti pravilnom prehranom i dovoljno tekućine. Učestalo mokrenje također je uobičajeno.
Dobra vijest je da rizik od spontanog pobačaja značajno opada nakon 10. tjedna. To donosi veliko olakšanje mnogim budućim roditeljima.
Svaka trudnoća je jedinstvena. Neke žene mogu osjetiti sve navedene simptome, dok druge možda neće imati gotovo nikakve tegobe. Važno je slušati svoje tijelo i redovito se konzultirati s liječnikom.
Preporuke za zdravlje i dobrobit
Pravilna prehrana ključna je za zdravu trudnoću u 10. tjednu. Trudnica bi trebala jesti raznovrsne namirnice bogate hranjivim tvarima. Voće, povrće, cjelovite žitarice, mliječni proizvodi i proteini važni su za razvoj bebe.
Umjerena tjelesna aktivnost također je korisna. Lagane vježbe poput šetnje ili plivanja mogu pomoći održati kondiciju i smanjiti stres. Prije početka vježbanja, trudnica bi se trebala posavjetovati s liječnikom.
Odmor je jednako bitan. Trudnica bi trebala spavati 7-9 sati noću i odmarati se tijekom dana ako osjeća umor. Stres može negativno utjecati na trudnoću, pa je važno pronaći načine opuštanja.
Redoviti pregledi kod ginekologa su neophodni. Liječnik će pratiti razvoj bebe i zdravlje majke. Trudnica ne bi smjela uzimati lijekove bez savjetovanja s liječnikom.
Izbjegavanje alkohola, cigareta i kofeina ključno je za zdravlje bebe. Trudnica bi trebala piti dovoljno vode – oko 8 čaša dnevno. Važno je održavati dobru higijenu, posebno pranje ruku, kako bi se spriječile infekcije.
Priprema za sljedeći tjedan
Dok se bliži 11. tjedan trudnoće, trudnica može očekivati još uzbudljivih promjena. Njezino tijelo nastavlja se prilagođavati, a beba raste sve brže. Ovo je dobro vrijeme za planiranje sljedećeg pregleda kod ginekologa.
Trudnica bi trebala nastaviti s pravilnom prehranom bogatu vitaminima i mineralima. Preporučuje se unos hrane bogate folnom kiselinom, kalcijem i željezom. Umjerena tjelesna aktivnost poput lagane šetnje ili plivanja može pomoći u održavanju kondicije.
Možda će primijetiti da joj se apetit polako vraća ako je patila od mučnine. Ipak, još uvijek je važno jesti manje, ali češće obroke. Trudnica bi trebala piti dovoljno tekućine, posebno vode, kako bi ostala hidrirana.
Ovo je također dobro vrijeme za razmišljanje o prenatalnim testovima koje liječnik može preporučiti. Trudnica se može informirati o mogućnostima i razgovarati o njima sa svojim partnerom. Važno je da se osjeća ugodno i informirano o svim odlukama vezanim uz trudnoću.