Osmi tjedan trudnoće donosi uzbudljive promjene za buduće majke. Beba koja je do sada bila embrij, polako počinje poprimati oblik fetusa. Srce malenog bića kuca dvostruko brže od srca odrasle osobe, neprestano pumpajući krv bogatu kisikom kroz tijelo.
Maternica je narasla do veličine naranče, no većina trudnica još ne primjećuje vidljive promjene na svom tijelu. Ipak, hormoni trudnoće već uzrokuju razne simptome poput mučnine i umora. Pravilna prehrana postaje sve važnija za zdrav razvoj bebe.
Razvoj bebe
U osmom tjednu trudnoće beba prolazi kroz fascinantne promjene. Njezino tijelo brzo raste i dostiže duljinu od oko 1,6 centimetara, što je otprilike veličina maline. Glava čini gotovo polovicu njezine ukupne veličine.
Srce bebe sada kuca dvostruko brže od srca odrasle osobe, neprestano pumpajući krv bogatu kisikom kroz tijelo. Ovo je ključno za pravilan razvoj svih organa.
Formiraju se ključni organi i sustavi. Mozak se brzo razvija, stvarajući milijune novih neurona svake minute. Oči počinju dobivati boju, iako se još ne mogu otvoriti. Nos i usne postaju vidljiviji.
Ruke i noge se izdužuju, a na njima se razvijaju prsti. Beba počinje praviti prve, jednostavne pokrete, iako ih majka još ne može osjetiti.
Probavni sustav se formira, a jetra počinje proizvoditi krvne stanice. Spolni organi se razvijaju, ali još nije moguće odrediti spol bebe.
Koža je još uvijek prozirna, ali polako postaje deblja. Kroz nju se mogu vidjeti krvne žile i unutarnji organi u razvoju.
Ovo je kritično razdoblje za razvoj bebe. Važno je da trudnica pazi na prehranu, izbjegava štetne tvari i redovito posjećuje ginekologa.
Promjene u tijelu majke
U osmom tjednu trudnoće tijelo buduće majke prolazi kroz značajne promjene. Hormoni uzrokuju niz fizičkih i emocionalnih promjena koje pripremaju organizam za razvoj bebe.
Grudi trudnice postaju veće i osjetljivije. Ova promjena je normalna i priprema tijelo za dojenje. Mnoge žene primijete da im je grudnjak postao tijesan te je vrijeme za kupnju novog u većoj veličini.
Mučnina i povraćanje su česti simptomi u ovom razdoblju trudnoće. Javljaju se zbog hormonalnih promjena, ali obično se smanjuju kako trudnoća napreduje. Neke žene osjećaju pojačan umor i potrebu za više odmora.
Česte su promjene raspoloženja zbog hormonalnih oscilacija. Trudnica može osjećati uzbuđenje, sreću, ali i zabrinutost ili razdražljivost. To je sasvim normalno u ovoj fazi.
Mnoge žene primijete blago povećanje tjelesne težine. Preporučuje se umjeren dobitak na težini od oko 1-2 kg mjesečno. Važno je jesti raznoliku i zdravu hranu bogatu nutritivnim tvarima.
Učestalo mokrenje je još jedan uobičajen simptom. Maternica raste i pritišće mokraćni mjehur, što rezultira češćim odlascima na toalet. Važno je piti dovoljno tekućine unatoč ovom simptomu.
Simptomi i osjećaji
U osmom tjednu trudnoće, mnoge žene doživljavaju razne promjene u svom tijelu. Mučnina je čest simptom koji može biti posebno izražen ujutro, ali može trajati i tijekom dana. Neke trudnice osjećaju pojačan umor i potrebu za više odmora.
Hormoni trudnoće mogu uzrokovati promjene raspoloženja. Trudnice mogu biti osjetljivije ili emocionalno nestabilnije nego inače. To je sasvim normalno i prolazno.
Mnoge žene primjećuju da im se grudi povećavaju i postaju osjetljivije. Ovo je rezultat hormonalnih promjena koje pripremaju tijelo za dojenje.
Česti su i blagi grčevi u trbuhu. Oni nastaju zbog širenja maternice i rastezanja ligamenata. Ako su grčevi jaki ili praćeni krvarenjem, važno je javiti se liječniku.
Neke trudnice mogu osjetiti laganu vrtoglavicu ili nesvjesticu. To je posljedica sniženog krvnog tlaka koji je uobičajen u ranoj trudnoći. Preporučuje se polako ustajanje iz ležećeg ili sjedećeg položaja.
Povećana potreba za mokrenjem također je uobičajena. Maternica pritišće mokraćni mjehur, što stvara osjećaj učestalog nagona na mokrenje.
Preporuke za zdravlje i dobrobit
U 8. tjednu trudnoće važno je paziti na prehranu i životne navike. Trudnice bi trebale jesti raznoliko i uravnoteženo. Proteini su ključni za razvoj bebe, pa je dobro uključiti meso, ribu, jaja i mahunarke u svakodnevnu prehranu. Voće i povrće bogato vitaminima i mineralima trebalo bi činiti velik dio obroka.
Preporučuje se izbjegavanje sirove hrane. Meso je potrebno dobro termički obraditi, kuhanjem ili pečenjem na najmanje 160 stupnjeva prije konzumacije. Higijena je iznimno važna, pa je redovito pranje ruku obavezno.
Trudnice bi trebale prebaciti dio kućanskih poslova na partnera, posebno one koji uključuju korištenje kemijskih sredstava. Ovo je dobra prilika za podjelu odgovornosti i pripremu za roditeljstvo.
Mučnina je čest simptom u ovom razdoblju. Kod nekih žena ona prestaje, dok se kod drugih može zadržati do drugog tromjesečja. Važno je slušati svoje tijelo i odmarati se kad god je to potrebno.
Redoviti pregledi kod ginekologa su ključni. Prvi ultrazvuk obično se radi u ovom razdoblju, što je uzbudljiv trenutak za buduće roditelje. Zvuk otkucaja bebinog srca često čini trudnoću stvarnijom i bližom.
Priprema za sljedeći tjedan
Kako se bliži 9. tjedan trudnoće, važno je nastaviti s dobrim navikama i pripremiti se za nadolazeće promjene. Trudnica bi trebala nastaviti uzimati prenatalne vitamine koje je preporučio liječnik. Ovi vitamini sadrže folnu kiselinu koja je ključna za razvoj bebinog živčanog sustava.
Pravilna prehrana ostaje izuzetno važna. Preporučuje se jesti raznovrsno voće i povrće, cjelovite žitarice, nemasne proteine i mliječne proizvode. Trudnica bi trebala izbjegavati sirovu ili nedovoljno termički obrađenu hranu, kao i alkohol i velike količine kofeina.
Blaga tjelovježba može pomoći u ublažavanju simptoma trudnoće i pripremi tijela za porod. Šetnje, plivanje ili prenatalna yoga su odlični izbori. No, prije započinjanja bilo kakve nove rutine vježbanja, važno je posavjetovati se s liječnikom.
Trudnica bi trebala nastaviti s redovitim posjetima ginekologu. Ovi pregledi su ključni za praćenje napretka trudnoće i otkrivanje bilo kakvih potencijalnih problema. Ako se pojave novi ili zabrinjavajući simptomi, važno je odmah kontaktirati liječnika.