Proljev je neugodna pojava koja može poremetiti svakodnevicu. Mnogi se pitaju kako ga brzo zaustaviti. Ključ je u pravilnoj rehidraciji organizma i laganoj prehrani.
Pijte puno tekućine poput vode, čaja od kamilice ili rehidracijskih napitaka. Jedite laganu hranu kao što su riža, banane i dvopek. Uz ove jednostavne korake, proljev bi trebao prestati za dan-dva. No ako potraje dulje ili su simptomi jaki, svakako se javite liječniku.
Biljni napitci
Biljni napitci mogu biti učinkovito sredstvo za ublažavanje proljeva. Čaj od šipka bogat je vitaminom C i taninom koji pomažu u smanjenju učestalosti stolice. Pripremite ga tako da prelijete dvije žličice suhog šipka s 2 dl kipuće vode i ostavite da odstoji 10 minuta.
Čaj od kamilice također je dobar izbor. Njegovo protuupalno djelovanje smiruje probavni sustav. Prelijte jednu vrećicu ili žličicu suhih cvjetova kamilice s vrućom vodom i pustite da se ohladi prije konzumacije.
Metvica je poznata po svojim ljekovitim svojstvima za probavu. Čaj od metvice može ublažiti grčeve i smanjiti mučninu povezanu s proljevom. Koristite svježe ili sušene listove metvice za pripremu čaja.
Đumbir je još jedna biljka koja može pomoći. Napravite čaj od svježeg korijena đumbira ili ga dodajte u tople napitke. Đumbir smiruje probavni sustav i može smanjiti mučninu.
Čaj od borovnice također može biti koristan. Borovnice sadrže tanine koji pomažu u zgušnjavanju stolice. Možete koristiti svježe ili sušene borovnice za pripremu čaja.
Važno je napomenuti da uz biljne napitke treba piti dovoljno obične vode kako bi se izbjegla dehidracija. Ako simptomi potraju dulje od nekoliko dana, svakako se obratite liječniku.
Izbjegavanje pržene i masne hrane
Pržena i masna hrana može pogoršati simptome proljeva i usporiti oporavak. Ove namirnice teško je probaviti, a mogu dodatno iritirati već osjetljiv probavni sustav. Stručnjaci savjetuju da se tijekom proljeva izbjegavaju prženi krumpirići, čips, pohana piletina i slična jela.
Umjesto toga, preporučuje se lagana i lako probavljiva hrana. Kuhana riža, kuhano meso bez kože, banane i prepečenac su dobri izbori. Ove namirnice pomažu u usporavanju probave i učvršćivanju stolice.
Masnoće u hrani mogu stimulirati crijeva na izbacivanje sadržaja, što je upravo ono što želimo izbjeći kod proljeva.
Zato je važno izbjegavati maslac, vrhnje, punomasne sireve i masno meso. Bolje je odabrati nemasno meso poput piletine ili puretine bez kože.
Važno je napomenuti da se nakon prestanka proljeva polako vraćaju uobičajene prehrambene navike.
Prženu i masnu hranu treba uvoditi postupno, u malim količinama. Na taj način se smanjuje rizik od ponovne pojave probavnih smetnji.
Redovita hidracija
Proljev može brzo dovesti do dehidracije tijela. Zato je redovito unošenje tekućine ključno za oporavak. Voda je najbolji izbor, ali mogu pomoći i čajevi te bistre juhe.
Preporučuje se piti 8-10 čaša vode dnevno. Dobro je popiti čašu vode nakon svake rijetke stolice. Ako osoba ne može piti veće količine odjednom, bolje je uzimati manje gutljaje češće.
Otopine za oralnu rehidraciju su učinkovit način nadoknade izgubljene tekućine i elektrolita. Mogu se kupiti u ljekarnama ili napraviti kod kuće miješanjem vode, soli i šećera. Sportski napitci također mogu pomoći.
Treba izbjegavati alkohol i kofein jer mogu pogoršati dehidraciju. Gazirani sokovi i zaslađena pića također nisu dobar izbor. Mlijeko i mliječni proizvodi mogu iritirati crijeva pa ih je bolje izbjegavati dok proljev ne prođe.
Starije osobe i mala djeca posebno su osjetljivi na dehidraciju. Kod njih treba posebno paziti na unos tekućine. Ako se pojave znakovi teže dehidracije poput vrtoglavice ili smanjenog mokrenja, potrebno je potražiti liječničku pomoć.
Konzumacija čaja za zaustavljanje dijareje
Čajevi su poznati kao učinkovito sredstvo protiv proljeva. Mnogi ljudi posežu za njima kad se suoče s ovim neugodnim stanjem. Čaj od kamilice posebno je koristan jer smanjuje grčeve u crijevima.
Stručnjaci preporučuju piti dvije do tri šalice čaja dnevno kad imate proljev. Važno je nastaviti s ovom navikom barem tjedan dana, čak i nakon što simptomi nestanu. To pomaže u potpunom oporavku probavnog sustava.
Postoji nekoliko vrsta čajeva koji su posebno dobri za ublažavanje proljeva. Osim kamilice, tu su i čaj od šipka, metvice i borovnice. Ovi čajevi pomažu u smirivanju iritiranog crijeva i smanjenju učestalosti stolice.
Priprema čaja je jednostavna. Potrebno je preliti vrućom vodom žličicu suhog bilja i ostaviti da odstoji 5-10 minuta.
Nakon toga, čaj se procijedi i pije topao. Može se dodati malo meda za bolji okus, ali treba izbjegavati dodavanje mlijeka.
Važno je napomenuti da čaj nije zamjena za pravilnu hidraciju. Uz čaj, treba piti dovoljno vode kako bi se izbjegla dehidracija koja često prati proljev. Sportski napici bogati elektrolitima također mogu biti korisni u ovoj situaciji.
Iako su čajevi općenito sigurni, osobe s kroničnim zdravstvenim stanjima trebaju se posavjetovati s liječnikom prije nego što počnu koristiti bilo koji biljni pripravak za liječenje proljeva.
Fermentirana hrana i probiotici
Fermentirana hrana može biti korisna u borbi protiv proljeva. Istraživanja pokazuju da takva hrana može ublažiti simptome brže od nekih drugih metoda. Fermentirane namirnice sadrže korisne bakterije koje pomažu održati ravnotežu u crijevima.
Neke popularne fermentirane namirnice uključuju kefir, kimchi, kombuchu i kiseli kupus. Ove namirnice prolaze proces u kojem bakterije i kvasci pretvaraju šećere u alkohol i organske kiseline.
Taj proces stvara probiotike koji su dobri za zdravlje crijeva.
Probiotici su živi mikroorganizmi koji mogu poboljšati zdravlje kada se konzumiraju u dovoljnim količinama. Oni pomažu obnoviti dobre bakterije u crijevima koje proljev može uništiti. To može pomoći u bržem oporavku od proljeva.
Važno je napomenuti da fermentirana hrana nije lijek za proljev. Međutim, može biti korisna dodatna mjera uz druge preporučene tretmane. Osobe s teškim ili dugotrajnim proljevom trebaju se obratiti liječniku za savjet.
Redovito konzumiranje fermentirane hrane može pomoći u održavanju zdravlja crijeva i jačanju imuniteta.
To može smanjiti rizik od budućih epizoda proljeva. Međutim, važno je postepeno uvoditi ove namirnice u prehranu kako bi se tijelo prilagodilo.
Banane
Banane su izvrstan izbor za ublažavanje proljeva. Ovo voće sadrži visoku razinu kalija koji pomaže nadoknaditi elektrolite izgubljene tijekom proljeva. Kalij je ključan za održavanje ravnoteže tekućine u tijelu.
Osim kalija, banane sadrže i pektin. To je vrsta vlakna koja pomaže u apsorpciji viška tekućine u crijevima. Pektin također može potaknuti rast dobrih bakterija u probavnom sustavu, što je korisno za oporavak crijeva.
Zrele banane su lakše probavljive od nezrelih. Preporučuje se jesti ih u malim količinama tijekom dana. Mogu se konzumirati same ili u kombinaciji s drugim blagim namirnicama poput riže ili tosta.
Važno je napomenuti da banane, iako korisne, ne bi trebale biti jedina hrana koju osoba s proljevom konzumira.
Uravnotežena prehrana i dovoljan unos tekućine su ključni za oporavak. Ako simptomi potraju dulje od nekoliko dana, potrebno je posjetiti liječnika.
Mirovanje i odmaranje
Kad vas muči proljev, važno je dati tijelu priliku za oporavak. Mirovanje i odmaranje mogu značajno pomoći u ublažavanju simptoma i bržem oporavku.
Ležanje u krevetu ili na kauču omogućuje tijelu da usmjeri energiju na borbu protiv infekcije umjesto na druge aktivnosti.
Stres može pogoršati simptome proljeva, stoga je važno smanjiti napetost i opustiti se.
Duboko disanje, lagana meditacija ili slušanje umirujuće glazbe mogu pomoći u smanjenju stresa. Izbjegavanje napornih fizičkih aktivnosti također je ključno dok traje proljev.
Dobar san igra važnu ulogu u oporavku. Preporučuje se spavati 7-9 sati noću i odmarati tijekom dana ako je potrebno.
Spavanje pomaže imunološkom sustavu u borbi protiv uzročnika proljeva. Osim toga, kvalitetan odmor smanjuje umor i iritabilnost koji često prate probavne tegobe.
Mirovanje ne znači potpunu neaktivnost. Lagane šetnje po kući ili vrtu mogu poboljšati cirkulaciju i probavu.
No, važno je izbjegavati intenzivno vježbanje dok simptomi ne prođu. Pretjerana aktivnost može dodatno opteretiti organizam i usporiti oporavak.
Vrijeme provedeno u mirovanju dobro je iskoristiti za nadoknadu tekućine. Redovito pijenje vode, čaja ili drugih blagih napitaka ključno je za sprječavanje dehidracije uzrokovane proljevom. Mirno okruženje olakšava praćenje unosa tekućine i pravovremeno reagiranje na žeđ.