Jeste li ikada primijetili da vaša perilica rublja odmah uzima omekšivač? Ovo često zbunjuje mnoge korisnike. Problem obično nastaje zbog previše omekšivača u ladici ili sporog zatvaranja ladice. Pravilno korištenje omekšivača može poboljšati miris rublja i produžiti vijek perilice. No, neki stručnjaci savjetuju oprez pri upotrebi ovog proizvoda. Postoje zanimljive alternative koje mogu biti bolje za vašu odjeću i okoliš.
Nedostatak sušenja
Jedan od problema koji se može javiti kod perilica rublja je nedostatak sušenja. Ovo se često događa kada perilica odmah uzima omekšivač. Omekšivač može stvoriti tanki film na odjeći koji otežava sušenje.
Kada se rublje ne osuši pravilno, ostaje vlažno i neugodnog mirisa. To može biti posebno problematično za osjetljivu odjeću poput ručnika ili posteljine. Vlažno rublje također postaje pogodno tlo za razvoj bakterija i plijesni.
Kako bi se izbjegao ovaj problem, važno je pravilno dozirati omekšivač. Previše omekšivača može pogoršati situaciju. Preporučuje se koristiti manje omekšivača ili ga potpuno izbaciti iz pranja.
Alternativno rješenje je korištenje prirodnih omekšivača poput octa. Ocat ne ostavlja film na odjeći i pomaže u neutralizaciji mirisa. Dodavanje pola šalice octa u pretinac za omekšivač može biti učinkovito.
Redovito čišćenje perilice također je ključno. Nakupljeni omekšivač i ostaci deterdženta mogu ometati proces sušenja. Preporučuje se mjesečno čišćenje perilice s octom ili specijalnim sredstvom za čišćenje.
Za bolje sušenje, važno je ne pretrpavati perilicu. Preopterećeni bubanj otežava cirkulaciju zraka i produžuje vrijeme sušenja. Optimalno je puniti perilicu do 2/3 kapaciteta.
Kvarovi na pumpi
Pumpa je ključni dio perilice rublja. Ona omogućuje cirkulaciju vode tijekom pranja i izbacivanje vode na kraju ciklusa. Kvarovi na pumpi mogu uzrokovati da perilica odmah uzima omekšivač.
Jedan od čestih problema je začepljenje pumpe. To se događa kada sitni predmeti poput kovanica ili gumba upadnu u pumpu. Ovi predmeti blokiraju protok vode, što može poremetiti normalan rad perilice.
Drugi mogući kvar je istrošenost pumpe. S vremenom se dijelovi pumpe troše, što dovodi do smanjene učinkovitosti. Ovo može uzrokovati nepravilno pumpanje vode i prerano uzimanje omekšivača.
Ponekad može doći i do električnog kvara na pumpi. Oštećeni kabeli ili prekidači mogu dovesti do nepravilnog rada pumpe. U tom slučaju, perilica možda neće pravilno kontrolirati protok vode.
Curenje pumpe također je čest problem. Ako pumpa propušta vodu, to može utjecati na razinu vode u perilici i poremetiti ciklus pranja. Ovo može rezultirati preranim uzimanjem omekšivača.
Za rješavanje ovih problema, preporučuje se redovito čišćenje i održavanje pumpe. Ako se problem nastavi, najbolje je pozvati stručnjaka. Popravak pumpe može koštati između 50 i 150 EUR, ovisno o ozbiljnosti kvara.
Nedovoljno čišćenja
Perilica rublja često odmah uzima omekšivač zbog nedovoljnog čišćenja. Nakupine prljavštine i ostataka deterdženta mogu ometati normalan rad uređaja. Redovito čišćenje sprječava ovaj problem.
Ladica za deterdžent je ključno mjesto za održavanje. Ako se ne čisti redovito, ostaci praška i omekšivača se nakupljaju i stvaraju začepljenja. To može poremetiti protok vode i uzrokovati prerano ispiranje omekšivača.
Bubanj perilice također treba pažnju. Dlake, vlakna i ostaci tkanina se mogu nakupiti i ometati rad. Jednom mjesečno treba pokrenuti prazan ciklus pranja s octom ili sredstvom za čišćenje perilica.
Filtri perilice hvataju nečistoće, ali se mogu začepiti. Začepljeni filtri otežavaju pravilno doziranje deterdženta i omekšivača. Treba ih redovito vaditi i čistiti prema uputama proizvođača.
Redovito održavanje sprječava kvarove i produžuje vijek trajanja perilice. Čista perilica bolje pere rublje i pravilno dozira omekšivač. Ulaganje malo truda u čišćenje dugoročno se isplati.
Oštećenja na perilici
Perilica rublja složen je kućanski uređaj koji se može pokvariti na razne načine. Neki kvarovi mogu uzrokovati prerano ispuštanje omekšivača. Oštećenja na ventilu za doziranje često su uzrok ovog problema. Ako je ventil neispravan, može propuštati omekšivač u bubanj prije vremena.
Problemi s elektronikom također mogu biti krivac. Pogrešni signali s kontrolne ploče mogu zbuniti perilicu oko pravog trenutka za dodavanje omekšivača. Ponekad se radi o grešci u programu pranja ili kvaru na tajmeru.
Začepljenje u sustavu za doziranje još je jedan mogući uzrok. Nakupine deterdženta ili kamenca mogu blokirati normalan protok omekšivača. To može dovesti do nepredvidljivog ispuštanja tekućine u bubanj.
Mehanička oštećenja ladice za deterdžent također nisu rijetka. Napuknuća ili deformacije mogu uzrokovati curenje omekšivača. Isti problem može nastati ako je brtva na ladici istrošena ili oštećena.
Kvar na pumpi za vodu još je jedna mogućnost. Ako pumpa ne radi ispravno, može doći do poremećaja u ciklusima pranja. To ponekad rezultira preranim ispuštanjem omekšivača u bubanj.
Vlasnici perilica trebaju obratiti pažnju na ove znakove kvara. Prerano korištenje omekšivača može ukazivati na ozbiljnije probleme s uređajem. Ako se problem nastavi, najbolje je pozvati stručnjaka. Profesionalni serviser može precizno dijagnosticirati i popraviti kvar na perilici.
Pogrešno postavljanje omekšivača
Mnogi korisnici perilica rublja susreću se s problemom da njihov uređaj prerano uzima omekšivač. Ovaj problem često nastaje zbog pogrešnog postavljanja omekšivača u ladicu perilice.
Važno je pažljivo pročitati upute za uporabu perilice. One obično sadrže jasne smjernice o tome gdje i kako pravilno dodati omekšivač. Većina modernih perilica ima poseban odjeljak za omekšivač, obično označen simbolom cvijeta.
Prekomjerno punjenje odjeljka za omekšivač također može dovesti do preuranjenog uzimanja. Preporučuje se nikada ne puniti odjeljak iznad oznake “MAX”. Ako se to učini, omekšivač može preteći u bubanj prije vremena.
Neki korisnici greškom stavljaju omekšivač u odjeljak za deterdžent. To može uzrokovati da perilica odmah povuče omekšivač, što rezultira neučinkovitim pranjem. Važno je dobro proučiti oznake na ladici i pravilno rasporediti sredstva za pranje.
Redovito čišćenje ladice za deterdžent i omekšivač također je ključno. Nakupine ostataka mogu ometati pravilan protok omekšivača, uzrokujući probleme s doziranjem. Preporučuje se čišćenje ladice barem jednom mjesečno toplom vodom i mekom četkicom.
Ako se problem nastavi unatoč ovim mjerama, moguće je da postoji kvar na ventilu za omekšivač. U tom slučaju, najbolje je kontaktirati ovlašteni servis za stručnu dijagnozu i popravak.