Vrtoglavica kod djece u pubertetu često izaziva zabrinutost roditelja, ali rijetko je razlog za ozbiljnu brigu. Ovo stanje najčešće uzrokuju nagle promjene položaja tijela, glad ili dugotrajno stajanje. Vrtoglavica kod tinejdžera obično prolazi sama od sebe i ne zahtijeva posebno liječenje.
Pubertet donosi brojne promjene u tijelu koje mogu utjecati na ravnotežu i krvni tlak. Brzi rast, hormonalne promjene i stres mogu povremeno izazvati osjećaj nesvjestice ili vrtoglavice. Iako je neugodno, ovo je često normalan dio odrastanja.
Je li vrtoglavica u pubertetu česta pojava?
Vrtoglavica nije neuobičajena pojava kod djece u pubertetu. Hormoni koji divljaju tijekom ovog razdoblja mogu utjecati na ravnotežu i izazvati osjećaj vrtnje ili nestabilnosti. Mladići i djevojke često osjećaju vrtoglavicu kada naglo ustanu ili se brzo okrenu.
Promjene u krvnom tlaku također mogu biti uzrok. Tijelo raste brzo, a cirkulatorni sustav ponekad ne stigne pratiti taj tempo. To može dovesti do kratkotrajnih epizoda vrtoglavice, posebno nakon fizičke aktivnosti ili dugog sjedenja.
Stres i anksioznost, česti pratioci puberteta, također mogu izazvati vrtoglavicu. Školske obveze, društveni pritisci i emocionalne promjene znaju biti okidač za ove neugodne simptome.
Važno je napomenuti da povremena vrtoglavica u pubertetu nije razlog za paniku. Međutim, ako se javlja često ili je praćena drugim simptomima poput glavobolje ili mučnine, preporučuje se posjet liječniku. Stručnjak može isključiti ozbiljnije uzroke i pružiti savjete za ublažavanje simptoma.
Najčešći uzroci vrtoglavice kod djece u pubertetu
Vrtoglavica u pubertetu može biti izazvana raznim faktorima. Ovo stanje često je povezano s tjelesnim i emocionalnim promjenama koje se događaju tijekom ovog razdoblja.
Hormonalne promjene
Pubertet je razdoblje velikih hormonalnih promjena u tijelu. Ove promjene mogu utjecati na ravnotežu i izazvati vrtoglavicu. Estrogen i testosteron mogu utjecati na krvne žile i živčani sustav, što ponekad dovodi do osjećaja neravnoteže. Važno je napomenuti da su ove epizode vrtoglavice obično prolazne i nestaju kako se tijelo prilagođava novim hormonalnim razinama.
Djevojčice mogu doživjeti vrtoglavicu tijekom menstrualnog ciklusa zbog promjena u razinama estrogena. Dječaci mogu osjetiti slične simptome zbog naglih skokova u razini testosterona. Ovi simptomi obično se smanjuju s vremenom, ali važno je pratiti njihovu učestalost i intenzitet.
Nizak krvni tlak (ortostatska hipotenzija)
Brzi rast tijekom puberteta može dovesti do privremenog niskog krvnog tlaka, posebno pri naglom ustajanju. Ovo stanje, poznato kao ortostatska hipotenzija, često uzrokuje vrtoglavicu. Tijelo tinejdžera može trebati više vremena da prilagodi krvni tlak promjenama položaja.
Da bi se smanjio rizik od vrtoglavice, preporučuje se polako ustajati iz ležećeg ili sjedećeg položaja. Redovito vježbanje također može pomoći u regulaciji krvnog tlaka. Važno je da tinejdžeri piju dovoljno vode kako bi održali odgovarajući volumen krvi i spriječili dehidraciju koja može pogoršati simptome.
Dehidracija
Nedovoljan unos tekućine čest je uzrok vrtoglavice kod tinejdžera. Tijekom puberteta, tijelo raste i metabolizam se ubrzava, što povećava potrebu za vodom. Sportske aktivnosti i znojenje dodatno povećavaju rizik od dehidracije.
Važno je poticati redovito pijenje vode, posebno tijekom vrućih dana ili tjelesne aktivnosti. Simptomi dehidracije uključuju suha usta, tamnu mokraću i umor. Ako se primijete ovi znakovi, potrebno je odmah nadoknaditi tekućinu. Sportski napitci mogu biti korisni za brzu rehidraciju, ali voda ostaje najbolji izbor za svakodnevnu hidrataciju.
Migrena
Migrene su česte glavobolje koje mogu uzrokovati vrtoglavicu kod tinejdžera. Hormonalne promjene tijekom puberteta mogu povećati učestalost migrena, posebno kod djevojčica. Ove glavobolje često su praćene mučninom, osjetljivošću na svjetlost i zvukove te vrtoglavicom.
Važno je prepoznati okidače migrene, koji mogu uključivati stres, određenu hranu ili promjene u rasporedu spavanja. Redovit san, zdrava prehrana i tehnike opuštanja mogu pomoći u smanjenju učestalosti migrena. U težim slučajevima, liječnik može propisati lijekove za prevenciju ili ublažavanje simptoma.
Anksioznost i stres
Pubertet donosi brojne emocionalne izazove koji mogu dovesti do anksioznosti i stresa. Ova psihološka stanja često se manifestiraju fizičkim simptomima, uključujući vrtoglavicu. Pritisak u školi, društveni odnosi i promjene u tijelu mogu biti izvori stresa za tinejdžere.
Tehnike opuštanja poput dubokog disanja, meditacije ili joge mogu pomoći u smanjenju anksioznosti i povezanih simptoma vrtoglavice. Razgovor s prijateljima, obitelji ili stručnjakom za mentalno zdravlje također može biti koristan. Važno je stvoriti podržavajuće okruženje u kojem se tinejdžeri osjećaju sigurno izraziti svoje osjećaje i brige.
Simptomi vrtoglavice u pubertetu
Vrtoglavica u pubertetu može biti zbunjujuća za mlade. Djeca često osjećaju kao da se sve oko njih vrti ili ljulja. Neki se žale na gubitak ravnoteže ili osjećaj “plutanja”. Ovi simptomi mogu trajati nekoliko sekundi ili duže.
Uz vrtoglavicu, tinejdžeri mogu imati mučninu i povraćanje. Ponekad se javljaju i glavobolje. Neki mladi osjećaju se slabo ili blijedo izgledaju. Može doći i do znojenja ili zujanja u ušima.
Važno je znati da vrtoglavica može utjecati na vid. Mladi mogu primijetiti da im je pogled zamućen ili da im je teško fokusirati se. Neki opisuju osjećaj kao da im se “svijet ljulja”.
Vrtoglavica ponekad dolazi iznenada. Dijete se može osjećati normalno, a onda odjednom izgubiti ravnotežu. Ovo može biti zastrašujuće, posebno ako se dogodi u školi ili među prijateljima.
Neki tinejdžeri primjećuju da se simptomi pogoršavaju kada stoje ili se naglo pomaknu. Ležanje ili mirno sjedenje često pomaže. Ponekad vrtoglavica dolazi s osjećajem panike ili tjeskobe, što je normalno u ovoj dobi.
Ozbiljniji uzroci vrtoglavice
Vrtoglavica kod djece u pubertetu može imati ozbiljnije uzroke koji zahtijevaju medicinsku pažnju. Važno je prepoznati simptome i potražiti stručnu pomoć ako se stanje ne poboljšava.
Problemi s unutarnjim uhom (npr. labirintitis)
Unutarnje uho igra ključnu ulogu u održavanju ravnoteže. Labirintitis, upala unutarnjeg uha, može izazvati intenzivnu vrtoglavicu. Simptomi često uključuju mučninu, povraćanje i probleme s ravnotežom. Ovo stanje obično je uzrokovano virusnom infekcijom.
Liječenje labirintitisa uključuje odmor, hidrataciju i ponekad lijekove protiv mučnine. U težim slučajevima, liječnik može propisati kortikosteroide za smanjenje upale. Oporavak može potrajati nekoliko dana do nekoliko tjedana.
Važno je da dijete miruje i izbjegava nagle pokrete glave dok traje vrtoglavica. Postupno uvođenje blagih vježbi ravnoteže može pomoći u bržem oporavku.
Anemija (nedostatak željeza)
Anemija je čest problem kod tinejdžera, posebno djevojaka koje su dobile menstruaciju. Nedostatak željeza može uzrokovati vrtoglavicu, umor i blijedu kožu. Brzi rast tijekom puberteta povećava potrebu za željezom.
Liječnik može dijagnosticirati anemiju jednostavnim krvnim testom. Liječenje obično uključuje uzimanje dodataka željeza i prilagodbu prehrane. Namirnice bogate željezom su crveno meso, tamno zeleno povrće i mahunarke.
Važno je da tinejdžeri s anemijom redovito uzimaju propisane suplemente i jedu uravnoteženu prehranu. Poboljšanje može potrajati nekoliko tjedana.
Niske razine šećera u krvi (hipoglikemija)
Hipoglikemija može izazvati vrtoglavicu, slabost i znojenje. Tinejdžeri koji preskaču obroke ili intenzivno vježbaju bez adekvatne prehrane mogu biti posebno osjetljivi.
Simptomi se obično brzo poboljšavaju nakon konzumacije zaslađenog napitka ili grickalice. Dugoročno, važno je održavati stabilnu razinu šećera u krvi redovitim obrocima i zdravim međuobrocima.
Roditelji bi trebali potaknuti tinejdžere da jedu uravnotežene obroke i nose sa sobom zdrave grickalice. Redoviti obroci pomažu u održavanju stabilne razine energije tijekom dana.
Nuspojave lijekova
Neki lijekovi koje tinejdžeri uzimaju mogu uzrokovati vrtoglavicu kao nuspojavu. To mogu biti lijekovi za alergije, ADHD ili anksioznost. Važno je pažljivo pročitati upute o lijeku i razgovarati s liječnikom o mogućim nuspojavama.
Ako se vrtoglavica pojavi nakon početka uzimanja novog lijeka, treba obavijestiti liječnika. Možda će biti potrebno prilagoditi dozu ili promijeniti lijek. Nikad ne treba prestati uzimati lijek bez savjetovanja s liječnikom.
Vođenje dnevnika simptoma može pomoći u praćenju nuspojava i olakšati komunikaciju s liječnikom. Treba zabilježiti kada se vrtoglavica javlja i koliko dugo traje.
Kada potražiti liječničku pomoć?
Vrtoglavica kod djece u pubertetu obično nije razlog za brigu, ali ponekad može ukazivati na ozbiljnije stanje. Roditelji bi trebali odmah potražiti liječničku pomoć ako dijete ima jaku vrtoglavicu praćenu drugim simptomima.
Znakovi za uzbunu uključuju glavobolju, gubitak svijesti ili probleme s vidom. Ako se vrtoglavica pojavi nakon udarca u glavu, to može biti znak potresa mozga. U tom slučaju, hitna medicinska pomoć je nužna.
Dugotrajna ili učestala vrtoglavica također zahtijeva pregled kod liječnika. Ovo može ukazivati na probleme s unutarnjim uhom ili druge zdravstvene tegobe. Liječnik će provesti potrebne testove i odrediti najbolji tretman.
Roditelji ne bi trebali oklijevati nazvati liječnika ako su zabrinuti. Bolje je biti na oprezu nego propustiti potencijalno ozbiljan problem. Liječnik može pružiti stručno mišljenje i umiriti roditelje ako nema razloga za brigu.
Liječenje vrtoglavice kod tinejdžera
Tretman vrtoglavice kod tinejdžera obično počinje jednostavnim koracima. Odmor u mirnoj i tamnoj sobi često pomaže. Adolescenti bi trebali izbjegavati nagle pokrete i piti dovoljno tekućine. Lagani obroci mogu ublažiti mučninu.
Ako simptomi potraju, liječnik može preporučiti specifične lijekove. Antihistaminici ponekad pomažu kod vrtoglavice uzrokovane problemima unutarnjeg uha. Za mučninu se mogu koristiti antiemetici.
Vestibularna rehabilitacija je učinkovita terapija za mnoge tinejdžere. Ove vježbe pomažu mozgu da se prilagodi na promjene u ravnoteži. Fizioterapeut može naučiti mlade kako pravilno izvoditi ove vježbe.
Neki slučajevi zahtijevaju specijalističku obradu. Neurolog ili otorinolaringolog mogu provesti detaljnije pretrage. Ponekad je potrebno liječiti osnovni uzrok, poput migrene ili problema sa srcem.
Važno je da tinejdžeri prate upute liječnika i redovito uzimaju propisane lijekove. Zdrave životne navike, poput redovitog spavanja i smanjenja stresa, također pomažu u oporavku.