Hrvatska je zemlja bogate vinske tradicije s više od 130 autohtonih sorti grožđa. Među njima se ističu crna vina koja osvajaju srca ljubitelja diljem svijeta. Od plavca malog s Pelješca do terana iz Istre, hrvatska crna vina nude jedinstvene okuse i mirise koji odražavaju raznolikost naših vinskih regija.
Vinari diljem zemlje spajaju tradicionalne metode s modernim tehnikama kako bi stvorili vrhunska crna vina.
Svaka čaša priča priču o suncem okupanim padinama, buri koja nosi miris mora i generacijama znanja utkanih u svaku kapljicu. Krenimo zajedno u otkrivanje najboljih crnih vina koja Hrvatska nudi.
Frano Miloš, Stagnum 2003. godine
Frano Miloš, poznati pelješki vinar, stvorio je jedno od najcjenjenijih hrvatskih crnih vina. Njegov Stagnum iz 2003. godine smatra se vrhuncem njegove vinarske karijere. Ovo vino od plavca malog odlikuje se iznimnom koncentracijom i snagom.
Stagnum 2003. je moćno vino koje pokazuje izvanredan potencijal starenja. Nakon desetljeća odležavanja, ovo vino i dalje oduševljava ljubitelje. Frano Miloš je čekao punih 10 godina prije nego što ga je pustio u prodaju, što govori o njegovoj predanosti kvaliteti.
Ovo vino se ističe svojom kompleksnošću i dubinom. Arome su intenzivne i bogate, s notama zrelog voća i začina. Na nepcu je puno i zaokruženo, s mekanim taninima koji su se lijepo integrirali tijekom odležavanja.
Stagnum 2003. nije samo izvrsno vino, već i dokaz potencijala hrvatskih autohtonih sorti. Ovo vino pokazuje da plavac mali može dati svjetsku klasu vina kada je u rukama vještog vinara poput Frana Miloša.
Cijena ovog vina odražava njegovu kvalitetu i rijetkost. S obzirom na ograničenu proizvodnju i dugo odležavanje, Stagnum 2003. je tražen među kolekcionarima. Za mnoge, ovo vino predstavlja vrhunac hrvatske vinske scene.
Zlatan Plenković, Grand Cru 2005.
Zlatan Plenković bio je legendarni hrvatski vinar s otoka Hvara. Njegov Grand Cru 2005. smatra se jednim od najboljihcrnih vina u Hrvatskoj. Ovo vino proizvedeno je od sorte plavac mali, koja je autohtona hrvatska sorta grožđa.
Grand Cru 2005. dolazi iz vinograda starijih od 30 godina. Plenković je pažljivo birao najbolje grožđe za ovo prestižno vino. Ono se njeguje u barique bačvama, što mu daje bogatu i kompleksnu aromu.
Vino ima intenzivnu rubinsku boju i snažan bouquet. U okusu se osjećaju note zrelog crvenog voća, začina i tamne čokolade. Struktura je puna i zaobljena, s dugim završetkom.
Zlatan Plenković bio je višestruko nagrađivani vinar. 2009. godine izabran je za hrvatskog vinskog viteza. Njegovi vinogradi nalaze se na strmim padinama južne strane Hvara, gdje loze uživaju obilje sunca.
Grand Cru 2005. je vino za posebne prilike. Cijena mu se kreće oko 100 EUR po boci. Ovo vino najbolje je pustiti da odleži nekoliko godina prije konzumacije. Uz pravilno čuvanje, može starjeti i desetak godina.
Niko Bura, Dingač 2005.
Dingač 2005. iz vinarije Niko Bura predstavlja vrhunac hrvatskog vinarstva. Ovo iznimno vino proizvedeno je na poluotoku Pelješcu, u prestižnom vinogorju Dingač.
Berba 2005. godine bila je posebno povoljna za uzgoj grožđa sorte Plavac mali, što se odrazilo na kvalitetu ovog vina. Bogat i kompleksan okus karakteriziraju note zrelog tamnog voća, začina i mediteranskog bilja.
Vino oduševljava svojim intenzivnim bouquetom koji evocira mirise suhih smokava, šljiva i mediteranske makije. U ustima se otkriva puna struktura s dobro integriranim taninima i dugotrajnim završetkom.
Dingač Bura 2005. osvojio je brojna priznanja na domaćim i međunarodnim natjecanjima. Mnogi ga smatraju jednim od najboljih hrvatskih crnih vina ikad proizvedenih.
Ovo vino najbolje dolazi do izražaja uz jaka mesna jela ili zrele sireve. Preporučuje se serviranje u kvalitetnim čašamakako bi se u potpunosti doživjelo njegovo bogatstvo aroma.
Niko Bura svojim je Dingačem iz 2005. godine podigao ljestvicu kvalitete hrvatskih vina i pokazao potencijal autohtone sorte Plavac mali. Ovo vino ostaje traženo među kolekcionarima i istinskim ljubiteljima vrhunskih crnih vina.
Ivica Matošević, Grimalda 2008.
Ivica Matošević, poznati istarski vinar, stvorio je jedno od najcjenjenijih hrvatskih crnih vina. Njegova Grimalda iz 2008. godine je iznimno kompleksno vino koje je osvojilo mnoge ljubitelje vina diljem svijeta.
Grimalda 2008. je kupaža merlota i terana. Ovo vino odražava Matoševićevu strast prema inovacijama u vinarstvu. On je pažljivo odabrao grožđe s malim prinosima, do 1 kg po trsu, što je rezultiralo intenzivnim i koncentiranim okusima.
Nakon berbe, grožđe prolazi kroz dvotjednu maceraciju i fermentaciju. Vino zatim odležava u bačvicama od francuskog hrasta oko 15 mjeseci. Ovaj proces daje Grimaldi bogatu strukturu i dubinu.
U čaši, Grimalda 2008. otkriva tamnu rubinskocrvenu boju. Nos je bogat aromama crnog voća, začina i suptilnih nota hrasta. Na nepcu, vino pokazuje savršenu ravnotežu između voćnosti i tanina, s dugim, elegantnim završetkom.
Matoševićeva predanost kvaliteti vidljiva je u svakoj boci Grimalde. Ovo vino je dokaz potencijala istarskih vinogradai Matoševićeve vještine kao vinara. Grimalda 2008. je zaista vino za posebne prilike, koje će nastaviti sazrijevati i razvijati se u narednim godinama.
Moreno Coronica, Gran Teran 2007.
Moreno Coronica je istaknuti istarski vinar koji je svojim Gran Teranom 2007. godine ostavio neizbrisiv trag u svijetu hrvatskih crnih vina. Ovaj izvanredan teran pokazao je da Istra može proizvesti vina svjetske klase.
Gran Teran 2007. je vino snažnog karaktera i kompleksnih aroma. Odlikuje ga duboka rubinsko-crvena boja i intenzivan miris koji podsjeća na šumsko voće i začinsko bilje. Na nepcu ostavlja dojam punoće i elegancije, s notama zrelog bobičastog voća i blage taninske strukture.
Coronica je ovim vinom dokazao da teran može biti više od običnog stolnog vina. Njegov Gran Teran je postavil nove standarde za ovu autohtonu istarsku sortu. Vino je brzo prepoznato od strane vinskih kritičara i ljubitelja vina diljem Hrvatske i šire.
Uspjeh Gran Terana 2007. nije bio slučajan. Moreno Coronica je godinama usavršavao svoju tehniku uzgoja i vinifikacije terana. Njegov trud je nagrađen brojnim priznanjima i medaljama na domaćim i međunarodnim natjecanjima.
Ovo vino je postavilo ljestvicu za buduće berbe Gran Terana, ali i za ostale istarske vinare. Pokazalo je puni potencijalterana kao sorte i otvorilo vrata za daljnje istraživanje i razvoj ovog autohtonog grožđa.
Coronica Gran Teran 2004.
Coronica Gran Teran 2004. je iznimno vino koje dolazi iz srca Istre. Ovaj moćni teran proizveden je u vinariji Coronica, smještenoj u blizini Umaga. Vinarija je poznata po svojoj predanosti očuvanju autohtonih istarskih sorti i tradicije vinogradarstva.
Gran Teran 2004. ima intenzivnu rubinskocrvenu boju s ljubičastim odsjajem. Miris vina je bogat i kompleksan, s notama zrelog crvenog voća, posebno višnje i maline. Mogu se osjetiti i suptilni tragovi začina poput papra i cimeta.
Na nepcu, ovo vino pokazuje svoju pravu snagu. Ima čvrstu strukturu s izraženim taninima koji su s godinama postali mekši i elegantniji. Okus je pun i dugotrajan, s aromama tamnog bobičastog voća, čokolade i blage hrastovine.
Gran Teran 2004. je odležavao u hrastovim bačvama, što mu je dalo dodatnu složenost i karakter. Ovo vino ima potencijal za daljnje odležavanje, ali je već sada u izvrsnom stanju za uživanje.
Stručnjaci ga često uspoređuju s nekim od najboljih svjetskih crnih vina, ističući njegovu kvalitetu i autentičnost. Cijena ovog vina kreće se oko 50 EUR po boci, što ga čini pristupačnim za ljubitelje vrhunskih vina.
Miličić Dingač 2006.
Miličić Dingač 2006. jedno je od najcjenjenijih crnih vina s područja Pelješca. Ovo vrhunsko vino proizvedeno je od sorte plavac mali, koja je autohtona za Dalmaciju i daje snažna, puna vina intenzivnog okusa.
Vinograd iz kojeg potječe ovo vino smješten je na strmim padinama poluotoka Pelješca, s pogledom na Jadransko more. Takav položaj osigurava idealnu izloženost suncu i morskom povjetarcu, što grožđu daje jedinstvene karakteristike.
Godina 2006. bila je iznimno povoljna za vinogradarstvo na Pelješcu. Toplo i suho ljeto omogućilo je grožđu da postigne savršenu zrelost, što se odrazilo na kvalitetu vina. Miličić Dingač 2006. odlikuje se dubokom rubinskom bojom i bogatim aromama zrelog crvenog voća, s notama mediteranskog bilja.
Na nepcu, ovo vino pokazuje impresivnu strukturu i balansirane tanine. Okusi zrelih višanja i crnog ribiza prožeti su blagim naznakama hrasta i začina. Dugotrajni završetak ostavlja dojam elegancije i kompleksnosti.
Stručnjaci ovo vino često uspoređuju s najboljim primjercima plavca malog i smatraju ga izvrsnim predstavnikomdalmatinskog terroir-a. Cijena boce Miličić Dingač 2006. kreće se oko 50 EUR, što ga svrstava među premium hrvatska vina.
Za najbolji doživljaj, preporučuje se dekantiranje vina sat vremena prije posluživanja. Idealna temperatura serviranja je oko 18°C. Ovo vino savršeno se sljubljuje s tradicionalnim dalmatinskim jelima poput pašticade ili peke.