Iznenadni plač kod beba često zbunjuje roditelje. To je normalna pojava u prvih nekoliko mjeseci bebinog života.
Bebe obično plaču 2-3 sata dnevno u prvih 6 tjedana, a plač se pojačava do 3. mjeseca kada doseže vrhunac. Nakon toga se počinje smanjivati.
Plač je način na koji beba komunicira svoje potrebe, bilo da je gladna, umorna, mokra ili joj nešto smeta. Iako može biti frustrirajuće, važno je ostati smiren i strpljiv dok otkrivate uzrok plača svoje bebe.
1. Glad
Plač zbog gladi jedan je od najčešćih razloga zašto bebe plaču. Roditelji često pomisle da je beba gladna čim počne plakati. To je prirodna reakcija, ali nije uvijek točna.
Bebe imaju male želuce i brzo probavljaju majčino mlijeko ili formulu. Zbog toga često traže hranu, obično svakih 2-3 sata. Novorođenčad može tražiti hranu i češće, ponekad svakih sat vremena.
Znakovi da je beba gladna uključuju:
- Okretanje glave prema majčinim prsima
- Otvaranje usta i traženje dojke
- Sisanje prsta ili šake
- Cmokanje usnama
Važno je prepoznati rane znakove gladi prije nego beba počne plakati. Plač je kasni znak gladi i može otežati hranjenje. Beba koja je uznemirena teže će se smiriti i prihvatiti hranu.
Redovito hranjenje prema rasporedu može pomoći u sprječavanju plača zbog gladi. Međutim, svaka je beba drugačija i neki će zahtijevati češća hranjenja. Važno je pratiti znakove i potrebe svog djeteta.
Ako beba plače odmah nakon hranjenja, vjerojatno nije glad uzrok. U tom slučaju, roditelji trebaju potražiti druge moguće razloge za plač.
2. Bol
Bol je čest uzrok iznenadnog plača kod beba. Mališani ne mogu riječima izraziti nelagodu, pa je plač njihov način komunikacije. Roditelji često ne znaju odmah prepoznati uzrok boli.
Zubobolja je jedan od najčešćih razloga. Nicanje zubića može biti vrlo neugodno za bebe. Znakovi uključuju pojačano slinjenje, crvenilo desni i razdražljivost. Roditelji mogu pomoći masažom desni ili davanjem hladnih predmeta za žvakanje.
Grčevi u trbuhu također mogu uzrokovati iznenadni plač. Beba se često izvija, stišće šake i privlači noge prema trbuhu. Masaža trbuha kružnim pokretima može ublažiti nelagodu. Nošenje bebe u uspravnom položaju također pomaže.
Upala uha je još jedan mogući uzrok boli. Beba može biti nemirna, odbijati hranu i češće se buditi noću. Ako sumnjate na upalu uha, važno je posjetiti pedijatra. On će propisati odgovarajuću terapiju.
Ponekad je uzrok boli manje očit. Možda je bebi neudobno zbog mokre pelene ili je pregrijana. Provjera temperature u sobi i redovito mijenjanje pelena mogu spriječiti takvu nelagodu.
Važno je pažljivo promatrati bebu i pokušati otkriti uzrok boli. Nježnost i strpljenje su ključni. Ako plač traje dulje ili je neuobičajeno intenzivan, najbolje je posavjetovati se s liječnikom.
3. Kolik
Kolik je čest uzrok iznenadnog plača kod beba. Ovo stanje javlja se kad se bebin probavni sustav grči, što može biti vrlo bolno. Bebe s kolikom često plaču satima, posebno u večernjim satima.
Znakovi kolika uključuju: • Intenzivan plač koji traje dulje od 3 sata dnevno • Stiskanje šaka • Savijanje nogu prema trbuhu • Napuhnut trbuh
Iako točan uzrok nije poznat, neke teorije spominju nezrelost probavnog sustava ili preosjetljivost na određenu hranu. Kolik obično počinje oko 2-3 tjedna starosti i prestaje do 3-4 mjeseca.
Roditelji mogu pokušati ublažiti simptome nježnim ljuljanjem bebe, masažom trbuha ili korištenjem bijelog šuma. Promjena prehrane dojilje ili formule također može pomoći. U težim slučajevima, liječnik može preporučiti probiotike ili lijekove za ublažavanje grčeva.
Iako je kolik iscrpljujuć za roditelje i bebe, važno je zapamtiti da je prolazan. Strpljenje i podrška ključni su dok beba ne preraste ovu fazu. Redovite kontrole kod pedijatra pomoći će isključiti druge uzroke plača.
4. Izbijanje zubića
Izbijanje zubića često je uzrok iznenadnog plača kod beba. Ovaj proces obično počinje između 6. i 12. mjeseca života, iako može započeti i ranije ili kasnije. Prvi zubići koji se pojavljuju su obično donje jedinice.
Simptomi izbijanja zubića mogu uključivati pojačano slinjenje, iritabilnost i nemir. Bebe često stavljaju predmete u usta i žvaču ih kako bi ublažile nelagodu. Može se javiti i blago povišena temperatura, ali visoka temperatura nije uobičajena.
Kako bi se olakšala nelagoda, roditelji mogu nježno masirati desni bebe čistim prstom. Hladni predmeti za žvakanje također mogu pomoći. Ako beba već jede krutu hranu, ohlađene namirnice poput banana ili jogurta mogu pružiti olakšanje.
Proces izbijanja zubića nastavlja se sljedećim redoslijedom: gornje jedinice (8-12 mjeseci), gornje dvojke (9-13 mjeseci), te donje dvojke (10-16 mjeseci). S četiri prednja zuba, beba već ima pravi osmijeh koji će se dalje razvijati.
Važno je održavati dobru oralnu higijenu od samog početka. Nježno brisanje desni i prvih zubića mekom krpicom nakon hranjenja pomaže u sprječavanju karijesa. Ako izbijanje zubića značajno muči bebu, preporučljivo je posavjetovati se s pedijatrom o mogućim načinima ublažavanja boli.
5. Osjećaj usamljenosti ili pospanost
Bebe često plaču kad se osjećaju usamljeno ili pospano. Roditelji ponekad teško prepoznaju ove znakove, što može dovesti do produljenog plača. Važno je naučiti tumačiti bebin plač i reagirati na vrijeme.
Kad se beba osjeća usamljeno, obično želi pažnju i fizički kontakt. Nježno držanje, ljuljanje ili pjevušenje često umiruje bebu. Ponekad je dovoljno samo biti u istoj prostoriji s bebom kako bi se osjećala sigurno.
Pospanost je još jedan čest uzrok plača. Bebe ne mogu same zaspati i često postanu razdražljive kad su umorne. Znakovi pospanosti uključuju trljanje očiju, zijevanje i smanjenu aktivnost. Važno je prepoznati ove znakove i staviti bebu na spavanje prije nego postane previše umorna.
Stvaranje rutine prije spavanja može pomoći bebama da se lakše smire. To može uključivati kupanje, masažu ili čitanje priče. Dosljednost je ključna – bebe vole predvidljivost.
Neki roditelji koriste bijeli šum ili tihu glazbu kako bi pomogli bebi zaspati. Ove tehnike mogu biti korisne, ali treba paziti da ne postanu ovisnost. Cilj je pomoći bebi naučiti sama se smiriti i zaspati.
Ponekad bebe plaču jer su preumorne. U tim slučajevima može biti teško smiriti ih. Strpljenje i nježnost su ključni. Ako ništa ne pomaže, kratka vožnja autom ili šetnja u kolicima mogu pomoći bebi zaspati.
Beba 14 mjeseca nekoliko dana ne odbijala tvrdu hranu bila je na mljeko,oko 23 sati svako vece do 4-5 ujutru place, sad je pocela sve da jede ali jos uvek place.Pa molim za neke preporuke sta da radim