Bljuckanje kod beba često izaziva zabrinutost roditelja, ali je zapravo uobičajena pojava. Riječ je o izbacivanju manjih količina mlijeka ili hrane iz usta bebe. Bljuckanje je normalno za većinu beba i obično prestaje do prvog rođendana. Ipak, neki roditelji se pitaju kako ublažiti ove simptome i kada potražiti savjet liječnika.
Postoje načini da se smanji učestalost bljuckanja. Hranjenje bebe manjim obrocima, ali češće, može pomoći. Također je važno paziti na položaj bebe tijekom i nakon hranjenja. Ako bljuckanje postane pretjerano ili je praćeno drugim simptomima, dobro je posavjetovati se s pedijatrom.
Koliko je bljuckanja normalno za bebu?
Bljuckanje je uobičajena pojava kod beba u prvim mjesecima života. Većina beba povremeno bljucka manje količine mlijeka nakon hranjenja. To je normalno i nije razlog za zabrinutost.
Mišić koji zatvara gornji dio želuca kod beba nije još potpuno razvijen. Zbog toga hrana može lako izaći natrag kroz jednjak. Bebe najčešće bljuckaju tijekom podrigivanja, hranjenja ili igre.
Normalno je da beba bljucka nekoliko puta dnevno, posebno nakon obroka. Količina izbačenog mlijeka obično je mala, tek nekoliko mililitara. Ako beba dobro napreduje na težini i djeluje zadovoljno, povremeno bljuckanje nije problem.
Pretjerano bljuckanje može ukazivati na neke zdravstvene tegobe. Roditelji bi trebali potražiti savjet liječnika ako beba:
- Bljucka velike količine mlijeka
- Bljucka snažno u mlazu
- Odbija hranu ili slabo napreduje
- Pokazuje znakove boli ili nelagode
Većina beba preraste bljuckanje do 6-12 mjeseci starosti. Do tada, roditelji mogu pomoći bebi držeći je uspravno nakon hranjenja i izbjegavajući prekomjerno hranjenje.
5 Najčešćih uzroka prekomjernog bljuckanja kod beba
Bljuckanje je uobičajena pojava kod beba, ali ponekad može postati pretjerano. Postoji nekoliko glavnih razloga zašto bebe mogu prekomjerno bljuckati. Važno je prepoznati ove uzroke kako bi roditelji mogli poduzeti odgovarajuće mjere.
Prejedanje ili prebrzo hranjenje
Bebe često bljuckaju jer im je želudac prepun. Njihov probavni sustav je još uvijek nezreo i ne može uvijek zadržati veće količine hrane. Prebrzo hranjenje također može dovesti do prekomjernog bljuckanja.
Kad beba jede prebrzo, može progutati previše zraka zajedno s mlijekom. To stvara pritisak u trbuhu i može uzrokovati vraćanje hrane. Roditelji bi trebali paziti na znakove sitosti kod bebe i ne forsirati hranjenje ako beba pokazuje da je sita.
Važno je hraniti bebu u uspravnom položaju i držati je uspravno 20-30 minuta nakon obroka. To može pomoći u sprječavanju prekomjernog bljuckanja.
Gutanje previše zraka tijekom hranjenja
Bebe često gutaju zrak tijekom hranjenja, posebno ako bočica nije pravilno postavljena ili ako bradavica na bočici nije odgovarajuće veličine. Kod dojenja, nepravilan položaj također može dovesti do gutanja zraka.
Roditelji mogu smanjiti količinu progutanog zraka tako da paze na pravilno postavljanje bočice ili dojke. Važno je da beba ima dobro zatvorena usta oko bradavice. Korištenje bočica s ventilima koji smanjuju količinu zraka može biti korisno.
Redovito podrigivanje tijekom i nakon hranjenja pomaže bebi da izbaci višak zraka iz želuca.
Refluks ili GERB
Gastroezofagealni refluks (GER) je čest kod beba i obično ne zahtijeva liječenje. Međutim, ako je refluks ozbiljan i uzrokuje komplikacije, može se razviti u gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB).
Simptomi GERB-a uključuju često i obilno bljuckanje, odbijanje hrane, iritabilnost tijekom ili nakon hranjenja, slabo dobivanje na težini i kašalj. Ako roditelji primijete ove simptome, trebali bi se obratiti pedijatru.
Liječenje GERB-a može uključivati promjene u prehrani, položaju tijekom hranjenja i spavanja, a u nekim slučajevima i lijekove.
Alergija ili intolerancija na hranu
Ponekad prekomjerno bljuckanje može biti znak alergije ili intolerancije na hranu. Najčešći uzrok je alergija na proteine kravljeg mlijeka, koja pogađa oko 2-3% dojenčadi.
Simptomi mogu uključivati bljuckanje, povraćanje, proljev, osip i iritabilnost. Ako roditelji sumnjaju na alergiju, trebali bi se posavjetovati s pedijatrom. Liječnik može preporučiti promjenu formule ili, ako majka doji, eliminacijsku dijetu.
Važno je ne mijenjati prehranu bebe bez savjeta liječnika, jer to može dovesti do nutritivnih deficita.
Infekcije probavnog sustava
Infekcije poput gastroenteritisa mogu uzrokovati prekomjerno bljuckanje kod beba. Druge infekcije, poput upale srednjeg uha, također mogu izazvati mučninu i bljuckanje.
Simptomi mogu uključivati povraćanje, proljev, gubitak apetita i povišenu temperaturu. Ako beba pokazuje znakove infekcije, važno je odmah se obratiti liječniku.
Ključno je održavati bebu hidriranu tijekom infekcije. U težim slučajevima, možda će biti potrebna medicinska intervencija za sprječavanje dehidracije.
Kako ublažiti i spriječiti bljuckanje bebe?
Bljuckanje je uobičajena pojava kod beba, ali postoji nekoliko učinkovitih metoda za njegovo ublažavanje. Pravilno držanje, prilagođeno hranjenje i nježna masaža mogu značajno smanjiti učestalost bljuckanja.
Pravilni položaji tijekom i nakon hranjenja
Pravilan položaj bebe tijekom hranjenja ključan je za smanjenje bljuckanja. Bebu treba držati u poluuspravnom položaju, s glavom malo podignutom. Nakon hranjenja, korisno je držati bebu uspravno na ramenu 15-20 minuta. Ovo pomaže da hrana ostane u želucu i smanjuje pritisak koji može dovesti do bljuckanja.
Mnogi roditelji koriste i tzv. “nogometni hvat”, gdje beba leži na trbuhu preko podlaktice roditelja. Ovaj položaj može pomoći u sprječavanju refluksa i olakšati probavu.
Češće hranjenje s manjim obrocima
Hranjenje bebe manjim obrocima, ali češće tijekom dana, može značajno smanjiti bljuckanje. Umjesto 3-4 velika obroka, bolje je bebi ponuditi 6-8 manjih obroka. Ovo smanjuje opterećenje na bebin želudac i olakšava probavu.
Važno je paziti da se beba ne prejede. Ako se beba hrani na bočicu, treba pratiti preporuke za količinu mlijeka prema dobi i težini bebe. Kod dojenja, majka može skratiti trajanje podoja, ali povećati učestalost.
Izbjegavanje naglih pokreta nakon obroka
Nakon hranjenja, važno je izbjegavati nagle pokrete i pretjerano stimuliranje bebe. Naglo podizanje ili spuštanje bebe može potaknuti bljuckanje. Umjesto toga, bebu treba nježno premještati i izbjegavati aktivnu igru barem 30 minuta nakon obroka.
Ako je potrebno promijeniti pelenu, to treba učiniti prije hranjenja. Ako se ne može izbjeći, treba biti posebno nježan i pažljiv pri pomicanju bebe.
Masaža trbuščića u smjeru kazaljke na satu
Nježna masaža bebinog trbuščića može pomoći u ublažavanju bljuckanja. Masaža se izvodi laganim kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu. Ovo potiče probavu i može pomoći u oslobađanju zarobljenog zraka u crijevima.
Masažu treba izvoditi nježno, koristeći tople ruke i malo dječjeg ulja. Najbolje je masirati 5-10 minuta prije hranjenja ili sat vremena nakon obroka. Redovita masaža može poboljšati probavu i smanjiti učestalost bljuckanja.
Korištenje specijalne dude varalice s ventilom protiv kolika
Specijalne dude varalice s ventilom protiv kolika mogu biti korisne u smanjenju bljuckanja. Ove dude su dizajnirane tako da smanjuju količinu zraka koju beba guta tijekom hranjenja ili sisanja dude.
Ventil na dudi pomaže u regulaciji pritiska u bebinim ustima i želucu. Ovo može smanjiti nelagodu i rizik od bljuckanja. Važno je odabrati dudu odgovarajuće veličine za bebu i redovito je čistiti i sterilizirati.
Bljuckanje i noćno hranjenje – savjeti i trikovi
Noćno hranjenje beba može biti izazovno, posebno kada je bljuckanje problem. Roditelji se često bore s ovom situacijom, ali postoji nekoliko korisnih savjeta koji mogu pomoći.
Jedan od najboljih trikova je hraniti bebu u uspravnijem položaju. To može smanjiti pritisak na bebin trbuh i spriječiti da mlijeko prebrzo izlazi. Također je važno da beba ostane uspravna 15-20 minuta nakon hranjenja.
Manje, ali češće obroke treba razmotriti tijekom noći. To može spriječiti prejedanje koje često dovodi do bljuckanja. Preporučuje se hraniti bebu svakih 2-3 sata manjim količinama mlijeka.
Podrigivanje je ključno za smanjenje bljuckanja. Roditelji bi trebali nježno tapšati ili trljati bebina leđa nakon svakog noćnog obroka. To pomaže osloboditi zarobljeni zrak u bebinom trbuhu.
Pelene za noć mogu biti korisne. One upijaju više i drže bebu suhom dulje, smanjujući potrebu za čestim promjenama koje mogu poremetiti san.
Temperatura u sobi također igra ulogu. Preporučuje se održavati temperaturu između 18 i 22°C za udoban san bebe. Previše topline može uzrokovati nemir i pojačati bljuckanje.
Važno je imati strpljenja. Bljuckanje je često normalna faza u razvoju bebe i većina djece je preraste do prve godine života. Ako se problem nastavi ili pogorša, preporučuje se posjetiti pedijatra.
Kada potražiti savjet pedijatra zbog bljuckanja?
Bljuckanje je uobičajena pojava kod beba, ali ponekad može ukazivati na ozbiljnije probleme. Roditelji bi trebali obratiti pažnju na određene znakove koji mogu zahtijevati posjet pedijatru.
Ako beba počne povraćati redovito, jednom ili više puta dnevno, važno je što prije posjetiti liječnika. Ovo može biti znak dehidracije ili drugih zdravstvenih problema koji zahtijevaju stručnu procjenu.
Zabrinjavajući simptomi uključuju i gubitak težine ili slabo dobivanje na težini. Ako roditelji primijete da beba ne napreduje kako bi trebala, to može biti povezano s prekomjernim bljuckanjem.
Boja povraćenog sadržaja također je važna. Zelena ili žuta boja može ukazivati na probleme s probavnim sustavom. Isto vrijedi i za tragove krvi u povraćenom sadržaju.
Ako beba pokazuje znakove boli ili nelagode tijekom ili nakon hranjenja, to može biti znak refluksa ili drugih probavnih smetnji. U takvim slučajevima, savjet pedijatra je neophodan.
Roditelji bi trebali obratiti pozornost i na količinu bljuckanja. Ako beba izbacuje velike količine hrane nakon svakog obroka, to može dovesti do problema s prehranom i razvojem.
Pedijatar može preporučiti promjene u tehnici hranjenja ili prehrani koje mogu pomoći u smanjenju bljuckanja. U nekim slučajevima, možda će biti potrebna dodatna dijagnostika kako bi se isključili ozbiljniji problemi poput suženja jednjaka ili metaboličkih bolesti.